« Lipanj 2020 »

Naziv programa: ZDRAVSTVENI, SOCIJALNI I EKOLOŠKI ODGOJ I OBRAZOVANJE - integrirani odgojno-obrazovni program

Voditeljica programa: Katica Maćešić, prof. pedagog

Program obuhvaća sve razrede naše Škole.

Zdravstveni odgoj važan je za razvoj složenih kognitivnih i socijalnih vještina koji će djeci pomoći izgraditi unutarnje vrijednosti i kriterije zdravog ponašanja i prihvaćanja zdravlja kao istinske vrijednosti. Zdravlje je složena kvaliteta življenja, poučavanje o zdravlju i zdravom življenju treba dotaknuti sva područja koja na njega utječu.

U cjelokupnom i cjelovitom djelovanju Škole,  zdravstveni odgoj i obrazovanje ostvaruju svi učitelji, stručni suradnici, rukovodstvo Škole kao i svi zaposlenici Škole u suradnji sa roditeljima, ovlaštenim zdravstvenim djelatnicima, ustanovama i institucijama. Nastavne teme o zdravlju mogu biti međupredmetno povezane s konkretnim nastavnim sadržajima koje obvezuju učitelje prirode, biologije, tjelesne i zdravstvene kulture, razrednike i stručne suradnike na realizaciju planiranih programa i projekata.

Aktivnosti programa:

I. Područje prevencije i osnaživanja : socijalno stanje učenika (1. - 8. r.)

II. Društveno okruženje: raširenost ovisničkog ponašanja kod učenika (realizacija kroz izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, kroz obilježavanje značajnih datuma, putem suradnje s lokalnom zajednicom i roditeljima, kroz školske projekte)

III. Preventivne mjere zdravstvene zaštite (sistematski pregledi učenika, kontrolni pregledi učenika, cijepljenje učenika, savjetodavni i edukativni rad s učenicima...)

IV. Socijalna zaštita (prehrana učenika, organizirani prijevoz učenika, osiguranje učenika od nezgoda, materijalni i socijalni uvijeti života socijalno ugroženih učenika)

V. Ekološka zaštita (prostor u Školi, prostor oko Škole)

VI. Preventivni program povećanja sigurnosti u Školi ( dežurni učitelji i ostalo osoblje, edukativne aktivnosti, Vijeće za prevenciju u gradu Vukovaru)

VII. Sistematski pregledi radnika Škole

Tijekom šk. godine 2011./2012. u sklopu školskog preventivnog programa u suradnji s Domom zdravlja održana su predavanja o alkoholu, pušenju, sigurnom zdravstvenom odrastanju.

U školi je bio i jedan gost koji je govorio o ovisnostima na osobnom primjeru.

Školska godina 2013./2014.

Tijekom siječnja 2014. g.  u školi (na satu biologije) se održao  (već drugu godinu): KVIZ ZNANJA na temu : OVISNOSTI

Kviz znanja provodi se sa učenicima osmih razreda, koji trebaju pokazati određena znanja koja su usvojili u redovnoj nastavi i realizaciji školskog preventivnog programa kroz osmogodišnje školovanje.

Šest učenika je prošlo u finalno natjecanje te postigli ova mjesta i broj bodova:

1. Denis Požarko - 42 boda

2. Marijana Latsch - 41 bod

3. Ena Sušac - 40 bodova

4. Iva Jukić - 38,5 bodova

5. Katarina Vulić - 38,5 bodova

6. Dominik Kajba - 38 bodova

Svih šest učenika dobilo je priznanje škole, a prva dva mjesta i primjerene nagrade od Škole.

Koordinatorica i voditeljica ŠPP je pedagoginja: Katica Maćešić, prof. pedagog

Školska godina 2014./2015.

Koordinatorica Školskog preventivnog programa pedagoginja, Katica Maćešić, prof.

U sklopu MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI (od 15. studenoga do 15. prosinca 2014. godine) održane su sljedeće aktivnosti kao dio Zdravstvenog odgoja.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

KVIZ ZNANJA ZA OSME RAZREDE  šk. godina 2014./2015.

Tema : OVISNOSTI

I. KRUG - PISMENI ISPT (20.1.2015. i 23.1.2015.)

Rezultati:

1. Mihael Kolar , 8.a   30,5 bodova

2. Brigita Leko, 8.a     30 bodova

3. Tomislav Sovar, 8.b 30 bodova

4. Antonio Kavelj, 8.a 29,5 bodova

5. Fili Suman, 8.b       28,5 bodova

6. Josip Skoko, 8.b      28 bodova

7. Mihaela Vukojević, 8.b 28 bodova

8. Tomislav Prokop   8.a 28 bodova

II. KRUG - pismeni ispit

REZULTATI

1. Mihaela Vukojević - 42 boda