Održana Večer matematike
Autor: Darija Benaković, 10. 12. 2018.

Večer matematike u OŠ Mitnica održana je 6. prosinca 2018. od 18 do 20 sati.

Učiteljice osnovne škole Mitnica i Hrvatsko matematičko društvo za sve zainteresirane učenike, roditelje, djedove i bake i ove su godine organizirali  Večer matematike kao festival igara i natjecanja, te su u veselju i dobrom društvu proveli jednu divnu, matematičku, zimsku večer.

Organizaciju i provedbu su na sebe preuzele učiteljice razredne nastave Jasna Mađarac, Helena Andabaka, Senka Horvatić i Sanja Starc, te nastavnice matematike Nevenka Burić i Edita Lukačević.

U večeri je uživalo 80-tak učenika i 20-tak njihovih roditelja pokazujući svoje matematičko znanje kako bi se s više ili manje uspjeha okušali u matematičkoj verziji društvenih igara kao što su „Čovječe ne ljuti se“, domino, pictionary, igre asocijacije, memory, bingo, potapanje brodova, slagali su tangrame i stomachione, rješavali matematičke upitnike i zadatke sa štapićima, bavili se vedskom i majanskom matematikom, rimskim brojevima, „hodali“ stazom djeda Mraza, svemirom i crnim rupama, bavili se „vratolomnom“ geometrijom, povezivali se u matematički lanac, matematiku povezivali sa arheologojom, kriptologojom i forenzikom, odgovarali na pitanja „Što bi bilo, kad bi bilo…“,… I sve to u samo dva sata.

Večer matematike nalik je sajmu. Sudionici obilaze „matematičke stanice“ i odabiru aktivnosti u kojima će sudjelovati. Materijali s detaljnim uputama o aktivnostima dostupni su na svakoj stanici, a „dežurni matematičar“ (profesor matematike i/ili učenik) pomoći će pri njihovoj provedbi.

Svi sudionici ovogodišnje Večeri matematike znaju da matematika može biti, ne samo korisna i „jako mudra“, nego i urnebesno zabavna. Pa svi oni koji se još nisu pridružili ovom festivalu zabavne matematike imaju novu priliku već iduće godine.

Edita Lukačević, prof. matematike