UNAPREĐENJE U ZVANJE UČITELJA MENTORA
Autor: Ivana Križanac, 1. 12. 2011.

U Kongresnoj dvorani na Zagrebačkom velesajmu 25. studenoga 2011. godine, u zvanje mentora i savjetnika unaprijeđeno je 894 odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su svojim radom stručnošću, pedagoškim i metodičkim odlikama postigli uzorne rezultate u odgojno-obrazovnom radu.

Odluke o napredovanju ili ponovnom izboru u zvanje mentora i savjetnika primilo je 370 učitelja i stručnih suradnika osnovnih škola. Osnovna škola Mitnica je ponosna što se toga dana mogla podičiti s čak četiri učiteljice promovirane u zvanje mentora, a to su: Božena Ursa Starc i Helena Andabaka, učiteljice razredne nastave, Đurđica Ivković, učiteljica engleskog jezika i Edita Lukačević, prof..učiteljica matematike.

Promoviranim mentorima i savjetnicima čestitke su uputili ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović i ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Ivan Šutalo.

Svečanoj promociji prisustvovali su savjetnica predsjednika RH-a za društvene djelatnosti  Zrinka Vrabec  Mojzeš, državni tajnik Ministarstva znanosti obrazovanja i športa Želimir Janjić, ravnateljica Uprave za predškolski odgoj i osnovnoškolsko obrazovanje Jasenka Đenović, ravnateljica uprave za srednjoškolsko obrazovanje Vesna Hrvoj Šic, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Jelena Pavičević Vukičević, predsjednik Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola Nikica Mihaljević i predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec.

Svečanu promociju mentora i savjetnika svojim muziciranjem uveličali su učenici Mješovitog zbora i Gudačkog orkestra Glazbene škole Pavla Markovca iz Zagreba.

Ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs naglasio je da je riječ o najboljim među najboljima u odgojno-obrazovnom sustavu te istaknuo da u današnje vrijeme dignitet nastavnika nije dovoljno zaštićen niti vrednovan, a uspjesi učenika često se problematiziraju i krivo tumače što je u suprotnosti s činjenicom da naši učenici postižu odlične rezultate na međunarodnim natjecanjima, a konačno kroz sustav visokog obrazovanja se afirmiraju kao priznati stručnjaci diljem svijeta ..

– Možete biti ponosni na sve ono što ste učinili, zbog svih onih učenika kojima prenosite ono što je najbolje, i što u svojim radnim okruženjima prenosite vaše iskustvo i pozitivne stavove – rekao je Vinko Filipović ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje i zahvalio svim promoviranima za sve ono što dobro čine u odgojno-obrazovnom sustavu te ih pozvao da ustraju u tome.