DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.- 2011.
Autor: Ivana Križanac, 17. 11. 2011.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara obilježava se 18. studenoga, na dan kada je naš grad potpuno okupiran, na dan kada su mnogi pogubljeni i prognani iz svojih domova.
Od tada je već prošlo punih dvadeset godina, no bolne uspomene nisu izblijedjele. Godišnjica pada Vukovara obilježena je ove godine pod geslom Vukovar '91.– 20 godina poslije.

U mimohodu od bolnice do Memorijalnog groblja sudjelovat će više desetaka tisuća domoljuba iz cijele nam Hrvatske.Put kretanja kolone osvijetlit će svjetlost svijeća.
Dostojno smo se prisjetili svih kojih nema sa nama, koji su svoje živote dali za nas. 17.studenoga učenici i učitelji naše škole tradicionalno su hodočastili na Groblje žrtava iz Domovinskog rata te se pomolili i zapalili svijeće kod križa te na grobove svojih najmilijih i na grobove djelatnika naše škole koji danas nisu s nama.Također su nam se pridružili naši gosti iz Osnovne škole "Novi Marof" koji su osjetili potrebu iskazati počast svim stradalim Vukovarcima.

U znak podrške učenici O.š.Marija Bistrica, u  školskom projektu „I u mojoj školi živi Vukovar – 20 godina“ , izradili su tisuću papirnatih golubica s porukama za učenike naše škole. U projekt su bili uključeni svi učenici i učitelji škole Marija Bistrica.

Mi smo budućnost ovoga grada i ne smijemo zaboraviti što je on dao za nas, što su dali za nas svi oni kojih više nema.

Ovaj grad ima svoju budućnost, ali upravo zbog svoje prošlosti koju moramo cijeniti i s ponosom u srcu sjećati se onih koji su nam tu budućnost  osigurali. Jer, grad bez ljudi,
bez nas, nije grad. Ili, kako bi to naš Siniša Glavašević rekao–Grad– to smo mi.