Ovaj mjesec: 1927
Projekt Škole za Afriku
Autor: Darija Benaković, 25. 4. 2017.

Aktivnosti vezane uz program Škole za Afriku u našoj se školi odvijaju i tijekom drugog obrazovnog razdoblja. Opet su prikupljena sredstva koja će bar malo poboljšati život afričke djece.

Učenici su sa svojim učiteljicama, razrednicima, predmetnim učiteljima i našom knjižničarkom na različite načine sudjelovali u prikupljanju sredstava.

Učenici Područne škole Sotin, zajedno sa svojim učiteljicama Ružicom Pajić i Mirnom Vukoja, izrađivali su i prodavali posebno lijepe uskršne ukrase i cvijeće od krep papira.

Učenici 3. b razreda prikupljali su plastičnu ambalažu. Dok su se učenici 2. b, 3. a i 5. b razreda projektu pridružili doniranjem dijela svog džeparca.

Učenici 7. b razreda zajedno sa svojom razrednicom Dunjom Marković izrađivali su ukrase, a s roditeljima pripremali slastice te ih na prodajnoj izložbi u školi prodavali, a dio tako ostvarenih prihoda donirali za projekt.

Knjižničarka Darija Benaković i učiteljica matematike Edita Lukačević u dogovoru s učenicima osmih razreda upriličili su projekciju filma na kojoj su učenici 8. abc razreda i nekolicina učenika sedmih razreda kupovinom kokica i zdravih sokova pomogli ostvarenju ovoga projekta. Ideja da kino projekcijom u školskim učionicama, uz kupovinu kokica i sokova, pomognu ostvarenju projekta svidjela se i učenicima petih i šestih razreda te smo projekciju filma organizirali i za njih.

Školska zadruga je dio sredstava, ostvarenih od prodaje ukrasa na Božićnom sajmu, izdvojila za projekt.Također je iz svoje blagajne izdvojila sredstva za kupovinu kokica koje smo učenicima pripremali za kino projekcije.

Prikupljena novčana sredstva

Razred                 Prikupljena sredstva

1./3.PŠ  Sotin     210,00 kn( izrada i prodaja uskršnjih ukrasa)

2./4. PŠ Sotin     183,70 kn ( izrada i prodaja uskršnjih ukrasa)

2.b                         43,00 kn (dobrovoljni prilozi učenika)

3.a                         75,00 kn (dobrovoljni prilozi učenika)

3.b                         57,00 kn (prikupljanjem i prodajom plastične ambalaže)

5.b                         30,00 kn (dobrovoljni prilozi učenika)

5.ab, 6.ab              419,15 kn (kupovinom sokova i kokica – kino projekcija u učionici)

7.b                         100,00 kn (dio od prodajne izložbe)

8.abc                     230,00 kn (kupovinom sokova i kokica – kino projekcija u školi)

Zadruga               500,00 kn (dio od prodajne izložbe na Božićnom sajmu)

Zbornica                66,50 kn (dobrovoljni prilozi učitelja)

Ukupno:              1.914,35 kn

Zadruga               179,76 kn zadruga izdvojila iz svoje blagajne za potrebe organizacije kino projekcija

Prvom donacijom uspjeli smo jednu učionicu u Burkini Faso opremiti s gotovo 12 klupa i 24 stolice. Drugom donacijom omogućili smo sve potrebno za jednogodišnje školovanje osmero djece (knjige, bilježnice, materijali, školske uniforme i trošak poučavanja).

Od srca se najtoplije zahvaljujem svima koji su prepoznali plemenitu svrhu UNICEF-ova programa Škole za Afriku i svojim ga vrijednim radom i dobrovoljnim prilozima podržali i time barem nekolicini djece pomogli da izađu iz začaranog kruga neznanja i siromaštva.

Koordinatorica školskog projekta: Edita Lukačević