Završen projekt "Zdrav okoliš - zdrava hrana"
Autor: Darija Benaković, 25. 4. 2016.

U petak, 22. travnja, održana završnica uspješno provedenog projekta "Zdrav okoliš - zdrava hrana".

OŠ Mitnica već dugi niz godina planira i provodi zanimljive integrirane dane, terensku nastavu i godišnje projekte u kojima sudjeluju svi učenici, učitelji i djelatnici škole.

Tijekom ove školske godine provodili smo projekt „Zdrav okoliš - zdrava hrana“ kojemu je bio cilj osvijestiti djecu i njihove roditelje o važnosti zdrave i raznovrsne prehrane te odrastanja u zdravom okolišu. Na razvoj prehrambenih navika djece najveći utjecaj imaju roditelji, ali svakako treba naglasiti i utjecaj škole na oblikovanje djetetove osobnosti i usvajanje navika zdravog hranjenja i ponašanja.

Projekt se provodio tijekom cijele školske godine i u njega su bili uključeni svi učenici, učitelji, članovi stručne službe škole, ravnateljica i ostali djelatnici.

Svaki je učitelj sa svojim razredom ili članovima skupine koju vodi dogovorio plan projektnih aktivnosti koje su obuhvaćale: uređenje okoliša škole i to dijela dvorišta za koji je svaki razred bio zadužen, sadnju cvijeća, ljekovitog i začinskog bilja, ukrasnog grmlja i voća, zaštitu stabla gašenim vapnom, redovito čišćenje okoliša škole, uključivanje u mjesečno prikupljanje starog papira i plastičnih čepova, igrokaze i recitale ekološke tematike, pripremu zdravih napitaka i hrane, upoznavanje važnosti šume kao zdravog okoliša.

Logo projekta izradio je Mato Ivković učenik 8. b razreda, koji je kao zahvalu dobio simboličan dar - ekološku vrećicu s logom projekta. Mama učenice 2. a razreda Snježana Josić dobila je zahvalnicu jer je priskočila u pomoć i sašila naše ekološke vrećice s otisnutim logom. Projekt je rezultirao i školskom zbirkom zdravih i provjerenih recepata koja će biti dostupna u školskoj knjižnici, a izradila ju je naša knjižničarka.

U petak, 22. travnja 2016. priređena je u predvorju škole svečana završnica projekta na kojoj su učenici predstavili aktivnosti i rezultate školskog projekta putem powerpoint prezentacija, plakatima,  sastavcima… Nakon predstavljanja rezultata projekta, uslijedila je zajednička tjelovježba koja se razlikovala od uobičajene nastave Tjelesne i zdravstvene kulture. Vježbu je predvodila Anderea Baljak, trenerica Zumbe, pa su se učenici okušali u zanimljivom vježbanju kroz plesne pokrete.

Nakon vježbanja bilo je potrebno nadoknaditi energiju zdravim obrokom koje su pripremile mame ili sami učenici, a na stolovima se našlo puno zanimljivih zalogaja i gutljaja: od kolača s mrkvom, keksića sa sjemenkama, kukuruzne zlijevke, voćne salata do limunade i voćnih smoothija.

Osim što je do izražaja došla velika kreativnost u provođenju projekta i prikazivanju rezultata, zajednički zaključak svih razrednih odjela bio je da se svi moramo odgovorno ponašati prema vlastitom okolišu, jer je jedino čisti okoliš pogodan za čovjekov život i uzgoj zdrave hrane. Svatko je od nas pozvan brinuti o okolišu, svome zdravlju i zdravoj prehrani kako bismo što kvalitetnije živjeli.