MATURALAC 8.a, 8.b i 8.c razreda
Autor: Jelena Cvrković, 19. 9. 2012.

Maturalac naša tri osma razreda započeo je rano ujutro 11. rujna. Da se pitalo nestrpljive osmaše, oni bi na put krenuli već u ponedjeljak. Na ekskurziju su uz učenike krenuli i njihovi pratitelji: razrednici Edita Lukačević, Toni Hutz i Martina Prpa, te nastavnik Damir Vinković.

Na kraju pročitajte što su napisali i naši učenici oteti dojmu ekskurzije.

Program ekskurzije pod nazivom "Sjeverna Dalmacija" započeo je prvim odredištem, dolaskom u Slunj i posjetom živopisnom mjestašcu Rastokama. Ondje su učenici razgledali brojne stare mlinove na rijeci Slunjčici.

Nakon razgledanja mjesta te kratke vožnje, osmaši su stigli u NP Plitvička jezera. Razgledavali su prekrasnu prirodu, obišli jezera, te se vozili brodicom preko jezera Kozjak.

Prvi dan putovanja nastavio se dolaskom u Biograd, gdje su se osmaši smjestili u hotel, a nakon toga odjurili na plažu, što je nekima bio i najdraži dio prvoga dana ekskurzije.

Drugi je dan ekskurzije na rasporedu bio grad Zadar. Ovaj grad bogate baštine osmaši su razgledavali u pratnji službenog vodiča. Vidjeli su staru gradsu jezgru, Kalelargu, crkvu sv. Donata, morske orgulje i još mnogo toga. Obilazak su završili posjetom vrijednoj izložbi "Zlato i srebro Zadra" koja se nalazi u samostanu crkve sv. Marije. Nakon povratka iz Zadra osmaši su slobodno poslijepodne u pratnji nastavnika proveli na plaži u Biogradu.

Treći dan ekskurzije vrijeme se nažalost pogoršalo, no to nije spriječilo osmaše da uz pratnju vodiča razgledaju grad Šibenik. Na povratku u autobus za Biograd počela je jaka kiša pa se od razgledavanja NP Krka ipak moralo odustati. Učenici su tako doživjeli pravu dalmatinsku buru i dobili priliku uslikati zanimljive slike, a raspoloženje je i dalje ostalo veselo.

Večer trećega dana osmaši u proveli u disku hotela koje je za njih i njihove nove prijatelje iz škole iz Velike Gorice organiziralo osoblje hotela.

Tako je došao i petak, dan povratka kući. Nakon ručka osmaši su se uputili u posljednje odredište prije povrtaka, mjesto Smiljan u Lici. Ondje su u pratnji stručnog vodiča razgledali Memorijalni centar Nikole Tesle, te pogledali film o životu poznatog izumitelja. Posebno su bili oduševljeni Teslinom ispitnom stanicom iz Colorado  Springsa. Neki su osmaši ondje i "zasvijetlili". Nakon Smiljana moralo se krenuti kući.

Uz usputna stajanja zadovoljni su osmaši sa svojim nastavnicima u Vukovar stigli u kasnim večernjim satima. Ondje su iz dočekali roditelji, a nastavnici još i pohvalili njihovo uzorno vladanje tijekom cijele ekskurzije.

Priloženi dokumenti:
Dojmovi_ucenika_sa_maturalca.docx (11.30 KB)